A belső kommunikáció sosem egy zökkenőmentes terep egyik vállalat életében sem. Megoszlik a felelősség a HR és a kommunikációs osztály között, szűkös eszköztár áll csak rendelkezésükre, és sok esetben az sem teljesen világos, miről is szeretnének hallani hétről-hétre a munkavállalók. A Blue Colibri most ennek járt utána.
A legnagyobb hazai és nemzetközi belső kommunikációs szolgáltatók megkeresésétől kezdve, a cégvezetőkkel való interjúkon át, a munkavállalókkal folytatott fókuszcsoportokig készített a Blue Colibri egy átfogó felmérést annak feltárására, hogy a kötelező tájékoztatások mellett, mik azok a témák, amelyekről legszívesebben értesülnek a kollégák, és milyen módon teszik ezt szívesen.
A felmérésből kiderül, hogy a munkavállalók többsége az olyan megoldásokat preferálná a munkahelyén, amely rövid, ám informatív formában juttatja el hozzájuk releváns és valódi tartalmakat, és egyúttal lehetőséget teremt a visszajelzés adására is.
A kutatásban résztvevők több mint ötven százaléka szívesen használna olyan digitális megoldásokat, amelyek lehetővé teszik, hogy a mobiltelefonjukon keresztül történjen a céges kommunikáció. Az okostelefon mára már egyben miniszámítógépként üzemel, szinte fel sem lehet sorolni, mennyi funkciót érhetünk el benne. A céges kommunikációnak tehát ugyanúgy ott a helye!
És mik a főbb témák és tartalmak, amiket érdemes megosztani a kollégákkal? Vannak köztük kiszámíthatók és megdöbbentőbbek is, de az biztos, hogy ha legközelebb ezekhez nyúl a HR-es vagy a belső kommunikációs kolléga, nagyot nem hibázhat!
#1 Névjegyzék
Az első és legfontosabb. Fontos, hogy lehetőséget adjunk, hogy közvetlenül és egyszerűen elérhetővé váljanak azok a kollégák, akik elérésére korábban nem volt mód.
#2 Tájékoztatók
Rövid és egyszerű figyelmeztetések, emlékeztetők. Fontos szempont, hogy célzott legyen: valóban csak azokhoz a kollégákhoz jusson el, akik számára releváns. Emellett pedig kiemelt jelentőségű a visszamérhetőség: lássuk, hogy valóban elolvasták-e azok a munkatársak, akiknek szólt.
#3 Preboarding és onboarding
Már a munkába állás előtt bevonjuk a munkavállalókat a vállalat körforgásába. Az első néhány hónap kritikus a lemorzsolódás szempontjából, így kiemelten fontos, hogy éreztessük a munkavállalókkal, hogy várjuk őket, és megosszunk velünk gyakorlati tanácsokat például a dress code-ról, a közeli étkezési lehetőségekről, vagy éppen a megközelíthetőségről.
#4 Vállalati hírek
Aktualitások, fontosabb céges történések megosztása. Ne várjunk egy hetet, hogy elkészüljön a céges hírlevél, vagy több hónapot, míg kinyomják a céges újságot. Egyszerűen osszuk meg a tartalmakat, amint alkalmunk van rá. Ezek lehetnek a vállalati küldetést és víziót érintő tartalmak (a Deloitte 2017-es Global Human Capital Trends kutatása szerint a munkavállalók többsége (60%) nincs tisztában a vállalata alapvető küldetésével), közéleti hírek, vagy az elismerést célzó tartalmak.
#5 CEO blog/vlog
Közvetlenebb kapcsolat a munkavállalókkal. Bizonyos hírekről ő adjon közvetlenül számot. Lehetőség bizonyos témákról kérdések feltevésére.
#6 Céges események
Kollégák bevonása már előre az események szervezésébe. Az egyik legfontosabb téma, amit mindenkit foglalkoztat az év folyamán, hogy ki fog fellépni a karácsonyi bulin, és mi lesz a menü. Ahelyett, hogy vért izzadnánk, szavaztassuk meg a kollégákkal, adjunk nekik felületet, hogy elmondhassák a véleményüket, és közösen hozzunk létre olyan eseményeket, amelyeken mindenki örömmel vesz részt.
#7 Közösségek
Legyen szó a közös sportról, vagy hobbikról, a munkán kívül is számos dolog köti össze a munkavállalókat. Elősegíti az elköteleződést, ha közösségekbe kapcsoljuk őket, amik mentén kiélhetik közös hobbijaikat, érdeklődési köreiket és ezáltal jobban megismerhetik egymást.
Ha szeretnél részletesebb betekintést nyerni a témába, alapítónk Barathi Tamás előadását a legfontosabb céges tartalmakról ezen a linken éred el!
Legutóbbi hozzászólások